wtorek, 23 września 2014

43 MGNIENIA FRANCJI (1/2)…

BIAŁA FRANCJA W PAŹDZIERNIKOWEJ OFERCIE LIDL'A

Według badań marketingowych przeprowadzonych przez LIDL Polska, konsumenci chcą kupować przede wszystkim wina francuskie. Dlatego powstała bardzo bogata oferta win (43 pozycje) znad Sekwany, Żyrondy, Loary i Rodanu, w większości  "dotrzechdych",  która nie skupia się tylko na Bordeaux, chociaż ewidentnie ten region rządzi.
Bardzo dobrze wypadły białe wina. Spośród 10 degustowanych polecamy 3 wina w cenach budżetowych: Chateau Les Girards 2012 (Bordeaux) - o cytrusowych aromatach, gładkie, proste, świetnie pijalne do przekąsek, Muscadet Sevre et Maine sur lie (dojrzewające na osadzie)  – o aromacie morskiej bryzy, w ustach mineralne, szczypie lekko w język, do delikatnych ryb i wszystkich owoców morza. Chardonnay z apelacji Aude (etykieta z motylkiem) - jabłkowe, dojrzałe i pełnych ustach, sprawdzi się do drobiu oraz solo. Polecamy także 2 wina z wyższej półki ale nadal w rozsądnych cenach: Hautes Cotes de Nuits (klasyczny biały burgund) – jabłkowe z delikatnymi nutami beczki, wysoka kwasowość, zdecydowanie tylko do posiłku, Chateau Barret z apelacji Pessac-Leognan (Bordeaux) – cytrusowe z dominacją grejpfruta, w ustach pełne z wyraźną beczką – klasyka gatunku i ozdoba stołu.
 
Wina różowe i słodkie niestety nas nie zachwyciły, a o czerwonych napiszemy wkrótce. Wszystkie wina będą dostępne w sklepach LIDL od 1 października.
 
Relację fotograficzną z degustacji znajdziecie tutaj ...
 
Tekst: Paweł GrotowskiZdjęcia: Olaf Kuziemka
 
 
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz