wtorek, 9 września 2014

ALBEISA – ALBA ZAMKNIĘTA W BUTELCE…


 
Jest włoskim odpowiednikiem butelki burgundzkiej, której początki produkcji datuje się na pierwszą połowę XVIII w, a spotkać ją można tylko i wyłącznie w południowym Piemoncie we Włoszech.

Pomysł stworzenia butelki odmiennej kształtem od innych butelek był wynikiem dumy lokalnych winiarzy, którzy chcieli w ten sposób odróżnić swoje winna od innych.

I tak narodziła się Albeisa, butelka o charakterystycznym, cylindrycznym kształcie wykonana z brązowego szkła, której znakiem firmowym jest wytłoczenie nazwy na szyjce butelki, a używać jej mogą wyłącznie winiarze ze wzgórz Langhe i Roero, napełniając je tak szlachetnymi trunkami takimi jak Barolo, Barbera, Barbaresco czy Dolcetto.

Podczas inwazji Napoleona, Albeisa została wyparta przez typowe francuskie butelki - bordeaux i burgundii, które to poprzez metody produkcji (szkło było wdmuchiwane do form), były bardziej ekonomiczne.

Do 1973 roku, południowy Piemont zapomniał o swojej tradycji, jakim była Albeisa. Jednakże w tym roku 16 producentów postanowiło przywrócić do życia swój odmienny charakter prezentacji i wyróżnienia swoich win poprzez wznowienie produkcji butelek typu Albeisa. Ponadto producenci połączyli swe siły i stworzyli organizację non-profit o nazwie Unione Produttori Vini Albesi (Unia Producentów Wina z Alby), której głównym zadaniem jest rozwijanie i wspieranie produkcji wina w okolicy Alby. W chwili obecnej organizacja zrzesza ponad 200 producentów, którzy rocznie wykorzystują około 13 milionów butelek Albeisa do wypełnienia ich swoimi winami.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz