niedziela, 14 września 2014

ALTESINO PRZY NUMERZE 54


Altesino jest jednym z największych producentów wina w rejonie Montalcino. Winnica została założona w 1970 roku. Położona jest w samym sercu Toskanii, niespełna 11 km na północ od słynnego miasta Brunello. Posiadłość na której znajduje się winnica rozciąga się na 80 hektarach, z czego 44 hektarów to sama winnica. Winnica dzieli się na 5 poszczególnych parceli, tj. Altesino, Castelnuovo, Montosoli, Pianezzine oraz Macine.
 

Należy zaznaczyć, iż winnica Altesino jest liderem w innowacji produkcji szczepów Sangiovese w Montalcino, co powoduje że znacznie się wyróżnia i stanowi punkt odniesienia do całego regionu winiarskiego. Altesino przyczyniło się do stworzenia nowego poziomu jakości wina Brunello w latach 70/80-tych.
 
W ciągu roku produkcja wina sięga 250 tys. butelek. Winogrona są zbierane ręcznie, przechodzą podwójną selekcję . Do starzenia wina używane są duże, Sławońskie beczki, których żywotność może sięgać od 15 do 20 lat. Winnica exportuje wina do 28 różnych krajów, z czego 45% sprzedaży następuje w kraju macierzystym, pozostała część to Europa, duży popyt jest również w U.S.A.


Najważniejsza idea Altesino to wytwarzać jak najlepsze wina, o jak najlepszej jakości i dlatego tak wielką uwagę zwracają na każdy pojedynczy szczegół. Zarówno proces produkcji wina jest ważny, ale zwracają jednocześnie uwagę na marketing, komunikacje oraz wizerunek firmy.

Podczas wizyty mieliśmy możliwość zdegustowania zarówno wina Rosso di Montalcino, Brunello di Montalcino, Brunello di Montalcino Montosoli z pojedynczej parceli, a także słodkiego Vin Santo (blend dwóch szczepów Trebbiano oraz Malvasia), które starzone jest 7 lat w beczkach oraz 4 miesiące w butelce.

Na szczególną uwagę zasługuje degustowane przez Nas wino Brunello di Montalcino Montosoli z 2009 roku, które stanowi wizytówkę tej winnicy. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od menadżera winnicy Guido Orzalesi, w 1975 roku Altesino wprowadziło nowe pojęcie „Montosoli Cru” i w 1979 roku nastąpiły pierwsze experymenty w beczkach. Jest to wino z pojedynczej parceli, które w 1997 roku otrzymało od Wine Spectator 98 punktów. Jego fermentacja odbywa się tradycyjną metodą , 4 lata w dużej, Sławońskiej beczce, ¾ miesiąca w średniej beczce oraz 4 miesiące w butelce. Zawiera 100% Sangiovese. Proces starzenia tego wina to 20/30 lat lub więcej. Wino to charakteryzuje się głębokim, rubinowym kolorem. Wyczuwalne nuty to jeżyny, wiśnie, wanilia, fiołek. Aksamitny smak powoduje, iż jest to wino które ma klasę i niepowtarzalny szyk.
 


Jeżeli będziecie w okolicach Montalcino, koniecznie musicie odwiedzić tą winnicę i spróbować jej doskonałego Brunello.

 
Tekst: Patrycja Sędzielska Kuziemka
Zdjęcia: Olaf Kuziemka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz