sobota, 20 września 2014

COLLE SANTA MUSTIOLA - CZYLI 2500 LAT TRADYCJI

Colle Santa Mustiola to nieduże przedsiębiorstwo produkujące wino, którego winnice zajmują powierzchnię ponad czterech hektarów, położone w południowej części Toskanii. Uprawa winogron w tym regionie sięga czasów Etrusków, ludu który zamieszkiwał w starożytności północną Italię.

Pierwsze kroki związane z produkcją wina sięgają lat 90-tych. Winnica Colle Santa Mustiola stanowi połączenie dziedzictwa produkcji wina istniejącego na tym terenie z rodzinnym biznesem. Rezultatem były narodziny trzech win, które stanowią syntezę miłości do ziemi, na której urodził się Fabio Cenni, właściciel winnicy.
Winnica zajmuję ponad 4 hektary, roczna produkcja sięga 18 tys. butelek. Najważniejsze dla winiarza to szacunek do ziemi, na której wytwarzane jest wino. To ona dyktuje warunki i stanowi jakie będzie wino każdego kolejnego roku. Podstawowy szczep, z którego produkowane są tu wina to Sangiovese. Szczep ten potrzebuję odpowiedniej gleby, klimatu oraz winiarza z wielką wrażliwością i starannością w zakresie tego co natura daje, podkreślał w rozmowie właściciel winnicy.
Ekscytującym miejscem, które wywarło ogromne wrażenie, była unikatowa piwnica w której przechowywane są winna.  W opuszczonej jaskini, która stanowiła kiedyś grobowiec etruski, właściciel postanowił przetrzymywać swoje wina. Piwnica stwarza idealne warunki do przetrzymywania i tworzenia wina o wysokiej jakości, utrzymuje stałą temperaturą oraz naturalną wilgotność. Jest to jedyne na świecie takie miejsce, którego historia sięga 2 500 lat wstecz.
Degustacja w której mieliśmy okazję uczestniczyć obejmowała trzy rodzaje wina, które uzyskiwane są wyłączenie z winogron szczepu Sangiovese. Pierwszym z nich było wino Kermos z roku 2013, 100% Sangiovese. Fermentacja metodą tradycyjną, 6 miesiecy w inoksowych tankach, następnie dojrzewanie odbywa się w butelce. Bardzo świeże, owocowe idealne jako aperitif oraz do delikatnych serów. Kolejnym winem było Vigna Flavia 2009, stanowiace 97% Sangiovese i 3% Colorino Toscano. Proces fermentacji trwa 35 dni, dojrzewa 24 miesiące w Słowianskiej beczce (20/30 l) i 12 miesiecy w butelce. Wyczuwalny owocowy aromat z nutą ostrości.  Ostatnim, sztandarowym winem, które było degustowane to Poggio ai Chiari 2005 rok. 100%  Sangiovese, proces fermentacji odbywa się naturalną, starą metodą i trwa 40 dni. Dojrzewa 36 miesięcy w Slavonian beczkach i 24 miesiące w butelkach. Wyczuwalne czerwone owoce, ostrość, cynamon, które powodują iż wino tworzy satynową, jedwabną teksturę.
Relację fotograficzną z wizyty w winnicy znajdziecie tutaj ...
Tekst: Patrycja Sędzielska Kuziemka
Zdjęcia: Olaf Kuziemka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz