wtorek, 14 października 2014

100-LECIE WINNICY ICARDI

Na zaproszenie organizatorów, restauracji Żurawina oraz importera Wineonline mieliśmy okazję uczestniczyć  w wieczorze poświeconym degustacji włoskich win, celebrując 100-lecie winnicy Icardi.
 

Początki winnicy sięgają początkom XX wieku, kiedy to w 1914 roku, rozpoczęła działalność polegającą na sprzedaży winogron do innych, obcych winnic. W 1960 roku  Piereno Icardi, ojciec Claudio i Marie Grazie postanowił rozpocząć produkcję wina ze swoich winogron. Była to w tamtym okresie bardzo odważnie podjęta decyzja, która przyniosła szybko niebywały sukces.

 
Obecnie styl oraz ideę produkcji wina przejęło kolejne pokolenie. Syn Claudio jest enologiem, natomiast Maria Grazia współpracuje z bratem, jest odpowiedzialna za winnicę, sprzedaż oraz marketing. Rodzeństwo przykłada duże znaczenie i wagę, aby wino było produkowane zgodnie z naturą, jej cyklami oraz z klimatem. Dzięki dużemu zaangażowaniu, miłości do wina firma Icardi może zaoferować klientom różne rodzaje win, zarówno białe, jak i czerwone, które przez swój charakter ukazuje nam czym jest szlachetny, winny Piemont.


Winnica posiada 65 ha. Wina są produkowane za pomocą systemów organicznych oraz biodynamicznych. Styl rodzinny winnicy Icardi charakteryzuje się silną, a zarazem zrównoważoną owocowością, elegancją, szykiem oraz unikalnym smakiem.


Po smakach rodzinnych receptur oprowadzała nas Maria Grazia, która z wielką pasją i zaangażowaniem wyjaśniała nam subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi rocznikami szlachetnego wina, jakim jest Barbaressco oraz Barolo, tzw. Królowa oraz Król wśród win.
Mieliśmy okazję spróbować zarówno rocznik 2008, 2006 oraz 2004. Degustacja wertykalna (pionowa) dała nam możliwość porównania oraz wyszukania drobnych niuansów w poszczególnych winach, jak chociażby jak dany rocznik wpłyną na wino oraz jak ewoluuje rodzinna winnica.
 
Reasumując prezentowane wina, rocznik 2008 charakteryzował się mocno wyczuwalnymi nutami kwiatowymi, 2006 stanowił swoistą klasykę, natomiast 2004 tworzył zrównoważone oraz zbalansowane wino z dojrzałymi owocami,  co szlachetnie uwieńczyło wieczorne oraz kameralne spotkanie z włoskimi przyjaciółmi z Piemontu.
 Ciao...


 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz