sobota, 11 października 2014

WARSZAWA WINNĄ STOLICĄ EUROPY


           Już za dwa tygodnie (25.10.2014r), kolejna odsłona festiwalu win podczas GRAND PRIX 2014, organizowanego przez Magazyn WINO. W Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, przedstawionych do degustacji zostanie około 500 etykiet. W tym roku swoje wina przedstawiać będą winiarze z Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Austrii, Portugalii, Węgier, Chile, RPA. Nie zabraknie również win rodzimych.
Jak informuje Magazyn Wino, festiwal skupi pod jednym dachem producentów reprezentujących wszystkie nurty współczesnego winiarstwa, a kto odwiedzi winną Warszawę, przeczytajcie poniżej.
Gościem honorowym Gali Grand Prix 2014 będzie Alto Adige/Südtirol, region znany doskonale zarówno narciarzom jak i winomanom. Do Warszawy przybywa wyjątkowo silna reprezentacja w składzie: Arunda Vivaldi, Nals Margreid, Peter Zemmer, Cantina Terlano, Colterenzio, Tenuta J. Hofstätter, Erste & Neue, Meran Burggräfler, Franz Haas, Cantina Caldaro oraz Cantina Bolzano.

To jednak nie wszyscy producenci z Włoch. Na naszej Gali gościć będziemy również legendarną toskańską winiarnię Antinori, trydencką Foradori, friulańskiego naturalistę SašęRadikona, Marinę Cvetić z Abruzji, Ghiommo z Piemontu, Antonelli z Umbrii, Il Senatore z mało w Polsce znanego regionu Cirò w Kalabrii, a lista nie jest jeszcze zamknięta…
 
Spróbujemy szampanów od małych producentów zrzeszonych w Club Trésor oraz – nareszcie – laorskich win z Domiane de Noire.
Z Portugalii przyjedzie do Warszawy człowiek, który zmienił sposób myślenia o Vinho Verde, pokazując, że alvarinho to odmiana, z której można robić wina wybitne – Anselmo Mendes. Będziemy gościć gwiazdę regionu Dão, Julię Kemper, oraz przedstawicieli słynnej posiadłości z Tejo – Quinta da Alorna.
Nie zabraknie legend z najbardziej emblematycznego regionu Hiszpanii, La Rioja: Muga i La Rioja Alta oraz Vall Sanzo z Ribera del Duero.
Miłośnicy Europy Środkowej będą mogli spotkać się z dwiema niezwykłymi winiarkami z Tokaju: Mártą Wille-Baumkauff z Pendits oraz Stéphanie Berecz z Kikelet. Jeśli chodzi o Węgry, gościć będziemy także Zoltána Heimanna z Szekszárdu. Z wychodzącego z cienia dolno austriackiego regionu Thermenregion przyjedzie na Galę Magazynu Wino młoda, ale bardzo już ceniona nad Dunajem gwiazda, Markus Huber. Spróbujemy też win rodziny Netzl z Carnuntum.
Wielokrotnie gościliśmy na Morawach u producenta znakomitych pinotów, Jary Springera – w końcu nadszedł czas na rewizytę!
Po raz pierwszy w historii naszych degustacji galowych będziemy gościć jednego z najbardziej cenionych producentów z Libanu, Domaine de Tourelles – to rzadka okazja spróbowania win z tego tak bardzo, w gruncie rzeczy, tradycyjnego kraju winiarskiego.
A skoro mowa o najstarszych krajach winiarskich świata – winiarski (i kulinarny) ambasador Armenii w Polsce, Pavel Portoyan zaprezentuję selekcję win swoich rodaków.
Gala Grand Prix 2014 stanie się też okazją do złamania stereotypów i degustacji selekcji win Stowarzyszenia Niezależnych Winiarzy Bułgarskich – małych, ambitnych producentów udowadniających, że współczesna winiarska Bułgaria może być niezwykle ciekawa.
Nowy Świat to w tym roku klasyka w postaci ikony Chile, Concha y Toro oraz selekcja arcyciekawych win z kilkunastu regionów Republiki Południowej Afryki (od Walker Bay po Stellenbosch, od Tulbagh po Wellington) prezentowanych przez brokera Robinson & Sinclair.
Last but not least: Polska. Tradycyjnie, na gali Magazynu Wino zaprezentują się czołowe winiarnie z rodzimego podwórka: Płochoccy, Srebrna Góra, Pałac Mierzęcin oraz – jako debiutant – Winnica Miłosz.”
 
Ale to jeszcze nie wszystko. Podczas całodziennej imprezy odbywać się będą również seminaria tematyczne, na które możecie się już zarejestrować (MASTERCLASSES):
11:00-13:00 - Masterclass – Alto Adige – prowadzenie Tomasz Prange Barczyński,
12:00-13:30 - Masterclass – Vinarte the Art of Romanian wine – prowadzenie Laurentiu Achim Avram,
14:00-16:00 - Masterclass – Wina medalowe Grand Prix 2014 – prowadzenie Ewa Wieleżyńska,
15:00-16:30 - Masterclass – Noble Rioja – Prowadzenie Ewa Rybak.
 
Jeżeli nie możecie uczestniczyć w festiwalu, ponieważ nie macie z kim zostawić swoich pociech, nie martwcie się, w tym roku będzie zapewniona opieka dla dzieci – profesjonalni animatorzy zajmą się Waszymi pociechami, podczas gdy Wy będziecie mieli możliwość degustowania setek win.
Nowością wprowadzoną również w tym roku, będzie możliwość zakupu degustowanych win podczas festiwalu.  

 
Tej degustacji nie można przegapić!. Pamiętajcie jednak o tym, aby się zarejestrować online REJESTRACJA:

A jak było rok temu? zobaczcie sami: zdjęcia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz