środa, 22 października 2014

WINO NOBILE - KRÓL WSZYSTKICH WIN

 
Winnica Boscarelli, bo o niej jest mowa od trzech pokoleń z pasją produkuje wina, będąc tym samym jednymi z lepszych producentów wina Nobile di Montepulciano. Wino Nobile, jak wiadomo stanowi klasykę wśród czerwonych win toskańskich,  poniekąd dzięki niemu region ten znalazł swoje miejsce na winnej mapie Włoch. Już w XVII w. włoski poeta Francesco Redi w poemacie „ Bacco in Toscana” nazwał  wino Nobile „królem wszystkich królów” i nie bez powodu…
 

Rodzinna inwestycja…

Nazwa winnicy Poderi Boscarelli pochodzi od słowa ”bosco”, co w dialekcie toskańskim oznacza las, który to otacza winnicę Boscarelli na terenie Cervognano, jednym z najlepszych Cru w Montepulciano. Poderi Bosscarelli jest winnicą, która od pięciu dekad zajmuje się produkcją wina. Położona w jednym z najlepszych obszarów na południowy-wschód od Montepulciano.


Winnica została założona w 1962 roku przez Egidio Corradi, wielkiego miłośnika i konesera win.  W 1967 roku powstało pierwsza butelka wino Nobile. Rozwój oraz wielkie poświęcenie do win przejęła również jego córka Paola Corradi, która przez wiele lat prowadziła przedsiębiorstwo wraz z mężem Ippolito De Ferrari. Obecnie winnica Boscarelli stanowi rodzinną inwestycję, zarządzaną przez Paolę oraz jej dwóch synów, Nicolo oraz Lucę.
Nieruchomość posiada 18 hektarów, z czego 15 hektarów to winnica, a pozostała część to gaje oliwne. Roczna produkcja to 100 tys. butelek, z czego 75% produkuje się na export do Europy oraz U.S.A.
Szczep Sangiovese stanowi tu główną odmianę (80%), która jest uprawiana w tej winnicy. Z czego rocznie produkuje się ponad 50 tys. butelek wina Nobile. Pozostałe 20% stanowią lokalne szczepy, takie jak Canaiolo, Colorino, Mamalo oraz kilka międzynarodowych odmian jak Cabernet Merlot, Shiraz.
Dominującymi glebami w winnicy są gleby osadowe z dodatkiem piasku oraz gliny, co daje winom wyjątkową elegancję, a doskonały mikroklimat dopełnia resztę. To stanowi motywację tej rodziny do dalszej, ciężkiej pracy oraz tworzenia jak najwyższej jakości win. W latach 60-tych nastąpiły pierwsze nasadzenia, gdzie na jeden hektar przypadało 3.500 winorośli. W latach 80-tych nastąpiła znaczna zmiana  w kierunku rozwoju winnicy. Został zatrudniony enolog i rozpoczęto selekcjonować najlepsze nasadzenia i krok po kroku przesadzali stare, najlepsze sadzonki. Obecnie średnia gęstość wynosi 6.000/7.000 winorośli na hektar.
Pruniolo, De Ferrari, Nobile di Montepulciano oraz Nobile di Montepulciano Riserva, to tylko niektóre ze sztandarowych win, jakie produkowane są przez Poderi Boscarelli.  Winnica z rodzinną tradycją oraz pasją, której nie można nie pominąć i nie odwiedzić...
 

Wina Poderi Boscarelli były wielokrotnie nagradzane przez światowe instytucje. Jedną z ostatnich nagród jakie zdobyli, to dwa medale przyznane przez prestiżowy magazyn Decanter World Wine Awards 2014. Powyższe nagrody świadczą, iż wina te są najwyższej jakości i  stanowią czołówkę najlepszych win w rejonie Montepulciano w Toskanii.


 
Więcej zdjęć z naszej wizyty już niebawem...zapraszamy do odwiedzenia naszego funpage

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz