sobota, 15 listopada 2014

ZIMOWO ŚWIĄTECZNA BIAŁA OFERTA LIDLAJuż w najbliższy poniedziałek (17.11), na półkach sklepowych sieci LIDL, znajdzie się nowa oferta ponad 30 francuskich win, która zważywszy na zbliżający się okres zimowo – świąteczny, znajdzie na pewno dość dużą grupę odbiorców.


Podczas przedpremierowej degustacji branżowej, która odbyła się na V piętrze DH Vitkac, mieliśmy okazję degustować całe francuskie port folio, które już za dwa dni dostępne będzie dla klientów LIDL’A. Przez świat francuskich win, jak zawsze prowadził nas Michał Jancik, który chętnie służył swoim doświadczeniem oraz wiedzą.


Z pośród całej zaprezentowanej oferty składającej się z 2 win musujących, 5 białych, 2 różowych, 16 czerwonych oraz czterech słodkich, my wybraliśmy nasze typy, o których poglądowo piszemy poniżej.

Wina musujące
Z dwóch prezentowanych win musujących Cremant d’Alsace Brut „Weiber” Blanc de Blanc NV (29,99 zł) oraz Cremant d’Alsace Brut Rose NV (29,99 zł), nam osobiście bardziej przypadło do gustu to pierwsze, choć bardzo musujące, to wspaniale sprawdzi się z owocami morza lub jako alternatywa dla noworocznego szampana.
Białe wytrawne
Zważywszy, że okres zimowy i Święta za pasem, francuska oferta białych win jest dość skromna, ale to zrozumiałe. Białe wina reprezentowały Bordeaux Chateau Les Girards 2012 (14,99 zł), Château Marjosse 2008 (24,99 zł) oraz Alzację Riesling "Weiber" 2013 (19,99 zł), Pinot Gris (24,99 zł) i Gewurztraminer „Weiber” 2012 (29,99 zł). W pierwszej kolejności skupimy się jednak na Alzacji, z czego wybieramy...

Riesling "Weiber" 2013 - nie jest to Mozela, ale za niecałe 20 zł, otrzymamy dość ciekawą kwasowość z nutami cytrusów, dobrze komponującą się z rybami oraz serami.


Gewurztraminer „Weiber” 2012 - klasyczny, niewymagający, lecz orzeźwiający z nutami kwiatowymi i dopełniającą goryczką na finiszu. za 30 złotych bez grosza, fajnie sprawdzi się z drobiem.

  
Z Bordeaux nasz typ skierowany jest w stronę Château Marjosse 2008, które za niespełna 25 zł, daje nam sześcioletni kupaż Sauvignon Blanc z Semillon, Sauvignon Gris i Muscadelle. Dojrzałe wino o aromatach rodzynek, a zarazem mocno kwasowe, szczególnie polecane do wieprzowiny.
Wina słodkie
Podczas degustacji mieliśmy okazję próbować 3, z 4 będących w ofercie LIDL'A win słodkich. Przedstawiamy jednak tylko jedno, ale za to najdroższe, będące w ZIMOWO ŚWIĄTECZNEJ OFERCIE LIDLA. Za 149,00 zł, w naszych koszykach może się znaleźć dziesięcioletnie Château Guiraud Sauternes 2004.
Ten kupaż Semillon (2/3) oraz Sauvignon w proporcji (1/3), jest winem pełnym i oleistym, ukazującym wspaniałą słodycz z posmakiem skórki pomarańczowej oraz karmelizowanej brzoskwini.
Wino to otrzymało wiele międzynarodowych nagród, a oceny krytyków winiarskich mówią same za siebie...
Wine Enthusiast – 94/100, Jean-Marc Quarin – 92/100, Wine Spectator – 92/100
 


O czerwonej ofercie LIDL'A napiszemy już niebawem.

Zapraszamy do 
galerii zdjęć z degustacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz