poniedziałek, 3 listopada 2014

RIVETTO, WINNICA Z POLSKIM AKCENTEM

W samym środku prowincji Serralunga d’Alba, pośród pagórków, porośniętych winoroślami, na szczycie malowniczego wzgórza znajduje się rodzinna winnica produkująca wina pod makrą Rivetto. Winnica ta zewsząd okalana jest parcelami winorośli, a na horyzoncie wyłania się majestatyczny zamek Castello di Serralunga d'Alba, i jak tu nie zakochać się w widoku i winnach….. od Rivetto.
Ta wielopokoleniowa rodzinna winnica obejmuje powierzchnię 35-ciu hektarów, z czego 20 ha znajduje się na wzgórzu Lirano, pomiędzy miejscowością Sinio oraz Serralunga d’Alba. Winnica Rivetto zajmuje się produkcją zarówno win białych ze szczepu Nascetta, jak i cenionych, klasycznych dla tego regionu, tj. Dolcetto, Barbera, Barbaresco oraz Barolo. Obecnie winna produkcja sięga 10-12 tys. Butelek rocznie. Wina Rivetto exportowane są do ponad 30 krajów na świecie.
Główne motto rodziny Rivetto, które towarzyszy im w każdym dniu pracy w winnicy to Ziemia, wino, człowiek- ciągłe poszukiwanie równowagi.


Rodzinna tradycja
Historia produkcji wina sięga końca XIX wieku, kiedy to pradziadek Giovanni Rivetto miał sklep, w którym sprzedawał produkty spożywcze. Mieszkańcy okolicy byli dość ubodzy, nie mieli czym płacić za kupowane towary, więc w zamian za nie przynosili swoje wina. Z biegiem czasu pradziadek zajął się sprzedażą tego wina. Postanowił kupić też kawałek ziemi pod winnicę i wraz ze swoimi synami rozpoczął wytwarzania wina. Obecnie rodzinną tradycję kontynuuje Enrico Rivetto, którego działania wspiera stale doglądający rodzinnego interesu ojciec oraz brat Alessandro.
Polski akcent
Enrico Rivetto jest reprezentantem czwartej generacji producentów wina tej winnicy. Rodzina Rivetto jest jedną z najstarszych rodzin z tego rejonu, która produkuje wina od ponad 100 lat.  Zadalibyście pytanie skąd mowa w tym artykule o polskim akcencie…? A jednak… Właściciel winnicy bywał w Polsce wiele razy i na tyle intensywnie, że przywiózł ze sobą z Polski żonę, dzięki której Enrico całkiem nieźle mówi w języku polskim.
Rodzinna piwniczka
Klimatycznym miejscem, które zrobiło na nas wrażenie i czuć było w nim historię winnicy była grota Crutin Rivetto. Ta mała, zakurzona piwniczka niegdyś służyła rodzinie jako lodówka, dziś jest miejscem, gdzie wiszą rodzinne zdjęcia, a na starej dębowej beczce stoi najstarsza zachowana butelka wina rodziny Rivetto z 1944 roku.
 
Zapomniany szczep Nascetta
Przyszła pora na degustację. Na początku ….białe, wytrawane wino i tu wielkie zaskoczenie ze szczepu dawno już zapomnianego….. nascetta, Lange Nascetta DOC.
Wino o jasno-słomkowym kolorze. W nosie wyczuwalny aromat owoców cytrusowych, grejpfruta oraz mandarynki. W ustach świeże, mineralne. Wino, którego winogrona zbierane są ręcznie, 8 godzin maceracji na skórkach , 9 miesięcy dojrzewanie w kadzi. Idealnie nadaje się do starzenia od 5 do 10 lat.
Światowe uprawy tego zapomnianego szczepu jeszcze kilka lat temu liczyły zaledwie 10 hektarów. To dzięki winnicy Rivetto i jeszcze kilku piemonckich winnic zawdzięczamy ocalenie nascetty przed wyginięciem. Ślad po tym szczepie zupełnie z nieznanych powodów zaginał po II Wojnie Światowej. Sam Erico Rivetto, obecny właściciel musiał pobrać sadzonki tego szczepu z Uniwersytetu w Turynie.  
W 2013 roku Magazyn Wino na Gali Grad Prix nagrodził to wino srebrnym medalem w kategorii win białych od 50 do 100 zł.
Następnie mieliśmy okazję spróbować win czerwonych, z klasycznych szczepów takich jak Barbera, czy Nebbiolo. Próbowaliśmy szlachetnie trunki, jakimi jest Barbera d’Alba oraz Barolo. Enrico zaprezentował nam różne roczniki, oraz wina z pojedynczych parcel, abyśmy mogli ocenić i dostrzec różnice tych samych, które ewaluowały na przestrzeni lat.
 
Zdjęcia z wizyty znajdziecie tu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz