poniedziałek, 8 grudnia 2014

CZERWONA KREWETKA W WARSZAWIE...


Giuseppe Carrus, Ewa Wieleżyńska
Ostatnie dni listopada dość mocno odznaczyły się w winnym kalendarzu imprez. Nienasyceni do końca włoskimi winami w Wine Case, dzień później uczestniczyliśmy w organizowanym przez Gambero Rosso oraz Magazyn Wino, corocznym wydarzeniu, o jakże dla nas znajomej i przyjemnie brzmiącej nazwie, Vini d’Italia. Ogólnoświatowy tour włoskich producentów, których wina otrzymały „Tre Bicchieri” (trzy kieliszki), w prestiżowym przewodniku wydawanym przez wydawnictwo Gambero Rosso, zaprezentowało pod przeszklonym dachem Fortu Sokolnickiego w Warszawie, nagrodzone wina.


Impreza ta miała charakter otwarty, lecz pierwszą godzinę zarezerwowano wyłącznie dla branży, która miała również możliwość uczestniczenia w seminarium poświęconym nagrodzonym oraz będącym w przewodniku winom. Reprezentacja w tegorocznym seminarium przypadała Giuseppe Carrusowi z Gambero Rosso oraz Ewie Wieleżyńskiej z Magazynu Wino, którzy to przeprowadzili uczestników seminarium przez 15 etykiet występujących w przewodniku. Tegoroczna edycja Vini d’Italia 2015, skupia na swoich kartach ponad 2400 winiarzy ze swoimi dwudziestoma tysiącami win, z czego 423 etykiety otrzymały trzy kieliszki.
Tiziana Mazzetti, Giampaolo Bruni
Do Warszawy przybyło jednak tylko dwudziestu siedmiu włoskich producentów, których wina znalazły się w prestiżowym przewodniku. Można było spróbować wielu dobrych win i kilku wyjątkowych, z różnych regionów włoskich jak, Friuli – Wenecja Julijska, Lombardia, Piemont, Veneto, Abruzia, Kampania, Toskania, Apulia, Sardynia oraz Toskania.

Winnica Piandaccoli
Frekwencja jak co roku dopisała. Mimo, iż aura nie rozpieszczała, to ponad 700 osób miało możliwość własnej oceny prezentowanych w przewodniku win. Były rozczarowania (Piemont), były zachwyty (Toskania), ale ogólnie rzecz biorąc wina reprezentowały dość dobry poziom, choć niektórzy w swych notach klasyfikowali je swoimi "trzema kieliszkami".


Zdjęcia z Vini d'Italia znajdziecie tutaj

1 komentarz: