środa, 3 grudnia 2014

HESKI RIESLING Z AROMATAMI SAMOCHODOWYMI…

Na tarasach wokół miejscowości Alsheim, leżącej niedaleko od Frankfurtu nad Menem w Hesji Nadreńskiej (Nadrenia-Palatynat) rozciągają się malownicze winnice WEINGUT RAPPENHOF.


Obecny właściciel Klaus Muth reprezentuje już 12 pokolenie gospodarujących tutaj winiarzy. Historia SAMEJ winnicy sięga roku 1604, zaś areał nasadzeń liczy obecnie 50 ha. Zdecydowana większość win wytwarzanych w winnicy to wina białe z oczywistą dominacją Rieslinga.


Jednakże winnica w swojej ofercie posiada także inne wina typu Weissen Burgunder, Grauen Burgunder i Spaetburgunder czyli Pinot Blanc, Pinot Gris i Pinot Noir a także Gewurztraminer, Merlot czy Regent. Podczas kameralnej degustacji w restauracji Jung&Lecker mogliśmy spróbować 10 win od świeżego perlistego Secco 2013 do Rieslinga Berenauslese 1999. Wapienne gleby tego siedliska oddają winogronom nie tylko ciepło, ale także wiele minerałów wpływających pozytywnie na strukturę wina.Bardzo ciekawie wypadł Merlot o wiśniowo, pestkowych aromatach z nutami wanilii, dymu i dębu o pełnych i krągłych ustach. Bogatymi ziołowymi , miodowymi i egzotycznymi aromatami ujął nas Gewurztraminer Trocken 2012. Ale najlepsze wrażenie zrobiły rieslingi. Riesling Trocken z prostym mineralnym nosem, za to z ustami pełnymi owocu (głównie grejpfruta i ananasa). Herrenberg Riesling Grosses Gewachs 2013, mimo że młody jeszcze, to w smaku poza cechami zwykłego rieslinga można już wyróżnić oleistość, która z czasem przekształci się w piękne aromaty samochodowe.
Degustowane na koniec dwa Rieslingi Auslese i Berenauslese dzięki delikatnej botrytyzacji winogron zbliżone były do win typu Sauternes, posiadając jednak ponadto wspomniane wcześniej, ale znacznie bardziej rozwinięte aromaty samochodowe i nie tracąc charakterystycznej dla tego regionu lekkości i owocowości. Te wina nie są niestety dostępne w Jung&Lecker, ale pozostałe warto próbować jak najczęściej…


Zdjęcia z degustacji znajdziecie tutaj...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz