sobota, 17 stycznia 2015

RECIOTO, W POSZUKIWANIU SŁODYCZY, WIŚNI I ŚLIWKI…

Od pewnego czasu krążymy po pewnym włoskim regionie winiarskim, którego parcele zlokalizowane są na wchód od jeziora Garda. Za każdym razem nasze drogi prowadzą w stronę jednej z najbardziej znanych apelacji w regionie Veneto, czyli tzw. „Ogrodom Werony”. O Valpolicelli pisałem już przy okazji zeszłorocznej Wielkiej Degustacji Valpolicella i Amarone, podczas której miałem okazję degustować takie wina jak Valpolicella, Valpolicella Classico, Valpolicella Superiore, Valpolicella Ripasso, Amarone oraz Recioto od siedemnastu producentów, którzy na zaproszenie Winicjatywy, przybyli do Warszawy promować swoje wina oraz region w którym je wytwarzają.

Na początku tego roku powróciłem do wina, które powstało ze szczepów porastających pagórkowate tereny w gminie Valpantena. Z Corviny, Corvinone oraz Rondinelli powstaje wino, które w pracochłonnej technice appassimento, znanej głównie z produkcji win
Źródło weinschenker.nl
słodkich, po trzydziestodniowym okresie fermentacji oraz dojrzewaniu przez okres trzech lat, daje potężne Amarone Della Valpolicella Valpantena 2009 z winnicy Zecchini, wino o bogatych aromatach dojrzałych wiśni, śliwek, jagód oraz wanilii i kakao.

 
Dziś jednak kolejny raz „odwiedzamy Valpolicellę”, aby oddać się słodyczy, której legenda sięga czasów starożytnych Rzymian. To „Retico” wychwalali pod niebiosa uwcześni poeci oraz kupcy, którzy przemierzając handlowe szlaki z południa na północ, zatrzymywali się pod Weroną, aby nabrać sił na dalszą drogę przez włoskie Alpy.
 
RECIOTO DELLA VALPOLICELLA VALPANTENA 2010 D.O.C.G, produkowane jest w sięgającej początkom XX wieku, rodzinnej winnicy którą założył Piero Zecchini, na stokach okalających miasteczko Grezzana. W piwnicach winiarni powstaje oraz dojrzewa Settimino, Valpolicella, Valpolicella Superiore, Amarone oraz rzeczone Recioto – słodycz Valpolicelli.
Recioto w winnicy Zecchini powstaje ze szczepów Corvina (40% ), Corvinone (40%) oraz Rondinella (20%). Grona zbierane zostają ręcznie z parceli położonych na wysokości 200-300 m.n.p.m, których cały majestat skierowany jest na południowy zachód. Wino to, tak jak w przypadku Amarone wytarzane jest metodą appassimento, która polega na podsuszaniu zebranych gron w dużych, wentylowanych pomieszczeniach. Okres podsuszania wynosi od około 100 do 120 dni, i ma za zadanie skoncentrowanie cukrów w gronach, które w tym okresie tracą około 35%-40% ich pierwotnej wagi. Następnie wysuszone grona poddane zostają dziesięciodniowej fermentacji w kontrolowanej (dość niskiej) temperaturze 16-18 C°. Tak jak w przypadku Amarone, fermentacja przebiega do końca i trwa około 30 dni, tak przy Recioto jest ona w odpowiednim momencie zatrzymywana. Stworzone wino następnie przelewane zostaje w celu dojrzewania do beczek. Aby znalazło się na sklepowych półkach musi jeszcze przeleżeć rok w butelce.
 
DaWino

Recioto della Valpolicella Valpantena 2010 to wino o czerwonej barwie z odcieniami granatu, bogatymi aromatami owoców takich jak suszona śliwka, wiśnia oraz kakao. W smaku słodkie, harmonijne, a zarazem delikatne, pozostawiające na podniebieniu przez dłuższy okres aksamitną delikatność. Końcówka uwodzicielska i przeciągająca się w czasie z nutami korzenno-pieprznymi. Młody rocznik nie pozwala jeszcze cieszyć się całym urokiem tego wina, ale na przełomie kilku następnych lat odkryje przed nami cały wachlarz swych magicznych cech.

Zważywszy na dość pracochłonny proces produkcyjny Recioto, dostępne na naszym rynku etykiety oscylują na poziomie 90-199 zł za 500 ml, w zależności od producenta oraz importera. My natomiast znaleźliśmy je w wyprzedaży (99 zł) za 69 zł w bastionie włoskich win DaWino na warszawskim Ursynowie.

Polecamy zakup do domowej piwniczki.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz