wtorek, 17 lutego 2015

AUSTRIA MNIEJ ZNANA…czyli Grüner Veltliner atakuje…

Jednym Austria kojarzy się z Janem III Sobieskim, który to w 1683 roku stoczył Wielką bitwę pod Wiedniem, przeganiając Turków, innym natomiast z Walcem wiedeńskim, którego historia sięga już dwustu lat. Są też tacy, którzy kraj ten kojarzą z bajecznymi krainami narciarskim, odwiedzając je, aby oddawać się białemu szaleństwu. Ale jest też grupa osób, które kraj przecięty Dunajem kojarzą z winem. I ta właśnie grupa miała ostatnio okazję odwiedzić sale balowe hotelu Victoria, gdzie na zaproszenie organizacji AUSTRIAN WINE, do Warszawy zjechało ponad sześćdziesięciu winiarzy z Wiednia, Dolnej Austrii, Burgenlandu oraz Styrii, aby zaprezentować swoje wina.
 

Choć historia austriackiego winiarstwa sięga prawie tysiąca lat przed narodzeniem Chrystusa, a na jej terenie zarejestrowanych jest obecnie 22 tysiące winnic, to areał produkcji kształtuje się tylko na poziomie 1% światowej produkcji wina. Rocznie w Austrii produkuję się około 2,7 mln hektolitrów wina, z czego ¾ pozostaje w kraju, a pozostałe 700.000 hektolitrów trafia na stoły całego świata. Także i w Polsce wina te zyskują bardzo dużą popularność, która sprzyja austriackim winiarzom w zaistnieniu na naszym rynku.

Austria znana jest głównie z win jedno odmianowych, gdzie w białych szczepach królują Grüner Veltliner (jest najważniejszą odmianą 29,4% areału wszystkich winnic), Weissburgunder, Riesling, Neuburger oraz Müller-Thurgau. Czerwone szczepy używane do produkcji win to Zweigelt, Blauer Portugieser, Blaufränkisch oraz Blauburger. Łączna liczba odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji win jakościowych wynosi 35 (z czego 22 białych i 13 czerwonych). Wykaz wszystkich zarejestrowanych winorośli znajdziecie pod linkami białe szczepy oraz czerwone szczepy.

WINA Z AUSTRII 2015, to już cykliczna impreza na którą zjechało, bądź reprezentowanych było ponad 60 winiarzy. Zainteresowanie polskich miłośników win przerosło oczekiwania organizatorów, którzy trzeba przyznać, perfekcyjnie przygotowali austriacki event. Każdy z gości miał możliwość otrzymania szczegółowej broszury z prezentowanymi winnicami oraz winami jak również wiele materiałów promocyjnych, jak choćby, wydany przez Czas Wina, przewodnik WINA AUSTRII - NAJWAŻNIEJSZE REGIONY I APELACJE. 


Trudno wymieniać tu wszystkich producentów, jak również winne etykiety, które podczas imprezy można było degustować. Dla uświadomienia ilości prezentowanych win, przedstawię tylko w skrócie, jaki był tam potencjał. Samego Grüner Veltlinera było 82 etykiety, Rieslinga 36 etykiet, nie wspominając innych białych szczepów które prezentowane były w liczbie około 90 etykiet. Z win czerwonych dominował Zweigelt, którego reprezentacja zamknęła się w liczbie 44 prezentowanych tego wieczoru etykiet, a pozostałą grupę czerwonych  szczepów reprezentowało ponad 100 etykiet.


Weingut Zöhrer
Choć etykiety niektórych winiarzy goszczą już na sklepowych półkach polskich importerów, to jednak większość z nich przybyła do Warszawy w poszukiwaniu odbiorców. Trzymamy kciuki, aby nasz rynek przyjął większość z prezentowanych win, bo są warte tego, aby znalazły się na naszych stołach.

Już niebawem zaprezentujemy dwie winnice Weingut Zöhrer oraz Weingut Haider, których wina mieliśmy okazję degustować podczas eventu, jak również w kameralnych wnętrzach Kafe Zielony Niedźwiedź, a które są już sprowadzane do Polski przez jednego z ciekawszych importerów Monte di Vino, w Lublinie.


Weingut Haider


Weingut Zöhrer
Zapraszamy do odwiedzenia galerii WINA Z AUSTRII 2015.

Toni Zöhrer/Weingut Zöhrer

5 komentarzy:

 1. Wino BA Heider ze szczepu Olaszriesling jest na pewno sprowadzane przez importera Wino i Kieliszki. Zresztą dostało ono medal EnoExpo 2014 http://www.winoikieliszki.pl/wina-na-medal/hr-beerenauslese-welschriesling-2012

  OdpowiedzUsuń
 2. wino heider BA welschrieling jest importowane na pewno przez Wino i Kieliszki, zresztą zdobyli oni medal na enoexpo 2014 http://www.winoikieliszki.pl/wina-na-medal/hr-beerenauslese-welschriesling-2012

  OdpowiedzUsuń
 3. There is a cooperation between wino i kieliszki and montedivino. So you can get zoehrer and haider at both importer.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wina z Winnicy Haider mamy w ofercie od prawie dwóch lat. Jan z Monte di Vino będzie "eksplorował" tereny na wschód od Wisły:)
  Wojciech Wojtanowski

  OdpowiedzUsuń
 5. Wina Toniego Zohrera od ponad dwóch lat dostępne są w krakowskich Swoszowicach, www.wineconcept.pl

  OdpowiedzUsuń