sobota, 25 kwietnia 2015

W SŁOŃCU TOSKANII...Toskania! Każdy, kto był zgodzi się chyba ze mną, że to jeden z najbardziej malowniczych regionów Włoch. To zaczarowany region z królującymi na wzgórzach średniowiecznymi miasteczkami, urokliwymi pejzażami, przemiłymi, lokalnymi mieszkańcami oraz wspaniałymi winami, które znane są na całym świecie.
 
 
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów winiarskich Włoch. Jak opisuje historia, już w VII wieku p.n.e., lud Etrusków wytwarzał na tych terenach wina, które wykorzystywane były na własne potrzeby, jak również stanowiły one pożądany towar na handlowych szlakach. To w tym regionie występują tak znane dla miłośników win apelacje, jak Chianti, Chianti Calssico, Brunello di Montalcino czy też Vino Nobile di Montepulciano. To tu niekwestionowanym królem Toskanii jest rdzenny szczep Sangiovese (sanguis Jovis, co oznacza krew Jowisza), dający wina o rubinowoczerwonym kolorze, bardzo owocowych aromatach z pięknie zbalansowanymi taninami.
 
 
TUSCANY - A LAND OF WINE
 
 
Wiadomość o przybyciu toskańskich winiarzy do kraju nad Wisłą, szybko obiegła winiarski światek. Zainteresowanie tymi wspaniałymi winami zaskoczyło również samych organizatorów, którzy zmuszeni byli ograniczyć ilość zaproszeń. Całodzienna impreza, którą zorganizował Magazyn Wino, skupiła pod jednym dachem hotelu Sheraton, ponad 40 producentów z całego regionu Toskanii, którzy zaprezentowali ponad 250 etykiet.
 
MASTERCLASS - SEMINARIUM
 
Całodzienne spotkanie z toskańskimi winami podzielone zostało na trzy części (seminarium, część branżowa, część ogólna dla miłośników win), a my jako szczęściarze mieliśmy okazję uczestniczyć w każdej z nich.
 
Przez Seminarium przeprowadziła nas Ewa Wieleżyńska, opowiadając z pasją o winach oraz apelacjach winiarskich Toskanii. Ta półtoragodzinna podróż przeniosła nas za sprawą degustowanych win w rejony San Gimignano, Chianti, Montepulciano czy też Montalcino.
 
 
A degustować mieliśmy okazję:
1. Vernaccia di San Gimignano Riseva DOCG 2011, Tollena,
2. Morellino di Scansano DOCG 2013, Frank & Serafico,
3. Arnione Bolgheri Superiore DOC 2009, Campo alla Sughera,
4. Villa di Capezzana Carmignano DOCG 2011, Capezzana,
5. Tommaso Bojola Chianti Clasicco DOCG 2011, La Castellina,
6. Chianti Classico Riserva DOCG 2011, Capannelle,
7. Stielle Chianti Classico Gran Selezione DOCG 2010, Rocca di Castagnoli,
8. Vino Nobile di Montepulciano 2010 DOCG, Le Bertille,
9. Don Giovani Orcia DOC 2011, La Canonica,
10. Brunello di Montalcino DOCG 2010, Solaria.
 
CZĘŚĆ BRANŻOWA ORAZ DLA MIŁOŚNIKÓW WIN
 
 
Hulaj dusza, piekła nie ma! Czterdziestu producentów, 250 etykiet oraz około siedmiuset gości, stworzyło niepowtarzalną atmosferę winiarskiej imprezy, która poziomem niczym nie odbiegała od imprez klasy światowej. Każdy z zaproszonych gości, przemierzał kolejne stanowiska w poszukiwaniu swoich wysublimowanych smaków. Jedni poruszali się wobec ustalonego dla siebie klucza, drudzy wybierali metodę poruszania się zgodną z ruchem wskazówek zegara, inni natomiast na chybił trafił.
 
Cóż, trudno będzie mi zaprezentować wszystkich winiarzy, którzy zaszczycili tą imprezę swoją obecnością, a o których na pewno warto byłoby wspomnieć. Na pewno na uwagę zasługiwała winnica Fattoria Nittardi, którą reprezentował właściciel Peter Femfert. Tej winnicy należy się oddzielny post, więc jeśli będzie chwila, na pewno o niej napiszę. Warto wspomnieć, iż poza produkcją win, Peter przywiązuje dużą uwagę do sztuki. Począwszy od rzeźb zgromadzonych w ogrodzie, poprzez etykiety swoich win projektowane przez najlepszych artystów (wzory etykiet), jak Igor Mitoraj, Karl Otto Gotz, Gunter Grass czy też Yoko Ono, a skończywszy na zakupie posiadłości należącej niegdyś do Michała Anioła. 

Winnica Fattoria Nittardi, zaprezentowała następujące wina:
 
1.Belcanto Chianti Classico DOCG 2012,
2.Casanuova di Nittardi Chianti Classico DOCG 2012,
3.Chianti Classico Riserva DOCG 2011,
4.Ben Vermentino Bianco IGT 2014,
5.Ad Astra Toscana Rosso IGT 2012,
6.Nectar Dei Maremma Toscana Rosso IGT 2011

 
Wina od I Balzini, zachwyciły chyba wszystkich gości. To rodzinne, trzynastohektarowe gospodarstwo, zlokalizowane na granicy prowincji Florencji i Sieny, wytwarza wina z takich szczepów jak Merlot, Cabernet Sauvignon, Sangiovese oraz Mammolo. Wieloletnie doświadczenie w produkcji win odwdzięczyło się wieloma nagrodami, a florenckie restauracje zabiegają, aby mieć ich wina w swoich kartach.
 
 
Podczas Tuscany - A land of wine, I Balzini zaprezentowało "prawie" całą swoją ofertę:
 
1. I Balzini Pink Label IGT (Sangiovese, Merlot),
2. I Balzini Green Label IGT (Sangiovese, Mammolo),
3. I Balzini Red Label IGT (Cabernet Sauvignon, Sangiovese),
4. I Balzini White Label IGT (Sangiovese, Cabernet Sauvignon),
5. I Balzini Black Label IGT (Cabernet Sauvignon, Merlot)
6. I Balzini Gold Label - na to wino będzie nam trzeba poczkać do sierpnia, kiedy miejmy nadzieję spróbujemy je bezpośrednio w winnicy.
 
Kolejną winnicą która zasługiwała na dłuższy postój, była winnica Crociani. Ta zlokalizowana na przedmieściach Montepulciano, winnica produkuje książkowe Vino Nobile di Montepulciano. Choć tradycja samej winnicy nie jest historycznie zaznaczona na mapie toskańskiego winiarstwa, to z dziesięciu hektarów powstaje tu 7000 butelek rocznie, które oddają w całości charakter Sangiovese.
 
 
A nam dane było degustować:
1. Rosso di Montepulciano DOC 2013,
2. Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2012,
3. Vino Nobile di Montepluciano DOCG 2010,
4. Il Segreto di Giorgio IGT
oraz VINSANTO DI MONTEPULCIANO DOC - które wydawane było w reglamentowanych ilościach.
 

 
Galeria zdjęć z TUSCANY - A LAND OF WINE
 

1 komentarz:

  1. A co sądzicie o takiej imprezie firmowej w Krakowie - https://www.shootingcracow.com/oferta/dla-firm/ ? Mocno niestandardowo, ale zanosi się fajnie. Czego można się po tym spodziewać?

    OdpowiedzUsuń