piątek, 22 maja 2015

CONO SUR - ROWERY NIE TYLKO Z MARKETU...

 

Utarło się, iż wina marki Cono Sur (etykieta z rowerem), ze słonecznego Chile, stanowią tylko ofertę marketową, która nie zadawala prawdziwych miłośników wina.
 
Jednakże tą tendencje i stereotyp możemy śmiało podważyć…
 

W jednej z warszawskich restauracji pod koniec kwietnia na zaproszenie Wine4You, importera marki Cono Sur, mieliśmy okazję poznać wina, które nawet najbardziej wybrednym mogłyby przypaść do gustu. W świat chilijskich win wprowadziła nas Gerardine Gouet-Thureau, przedstawicielka winnicy, która z wielkim zamiłowaniem opowiadała o potencjale prezentowanych win.

 
Kilka słów o winnicy
Cono Sur narodziło się w 1993 roku, wśród najstarszych winnic Pinot Noir w Chile. Winnice rozciągają się na ponad 300 hektarów.  Marka ta z coraz większą siłą odkrywa zagraniczne rynki eksportowe za pomocą pełnego ekspresji oraz innowacyjności, jaką prezentuje.  Winnica oraz winiarnia znajdują się w odległości 93 mil na południe od Santiago, w mieście Chimbarongo, w języku Mapundungun oznacza „mglista dolina”.
 
Największy producent szczepu Gewurztreminer oraz Pinot Noir w Ameryce Południowej. Jako pierwsza winnica w Chile wyprodukowała i eksportowała wina ze szczepu Viognier. Znajduje się w pierwszej piątce producentów Pinot Noir na świecie.
 
Styl produkcji
Zbiory ręczne. Selekcja, usuwanie łodyg. Rozgniatanie winogron stopami, leżakowanie w beczkach to tylko kilka zasad jakimi kierują się producenci chilijskiego wina.
 
Natura
Cono Sur robi wszystko, by żyć zgodnie z naturą. Pracownicy winiarni przemierzają kilometry po winnicach na rowerach, stosują naturalne metody uprawy winorośli, aby nie zakłócać pierwotnego rytmu ziemi, która dzięki ludzkiemu zaangażowaniu oraz pasji rodzi najwyższej jakości winne grona.
 
Podczas degustacji mieliśmy okazję spróbować kilku win białych oraz czerwonych, które świetnie prezentują relację jakości do ceny.

 
Wśród białych prezentowane były m.in. ‘14 Neblina Chrdonnay, ‘13 Cono Sur Single Vineyard Sauvignou Blanc, ‘13 Los Gansos Gewurztraminer.
 
Na szczególną uwagę zasługują dwa z nich.


Pierwszy to Gewurztraminer z 2013 roku. Wino o wyrazistym zapachu, wyczuwalne kwiatowe aromaty. W smaku owocowe, żywe, pełne świeżości. Idealne połączenie z owocami morza (43,90 zł).

 
Kolejne białe, które urzekło wyrazistymi nutami cytrusowymi to Cono Sur Single Vineyard Sauvignon Blanc ‘13 z Casablanca Valley. Eleganckie, ekspresyjne. W ustach świeże, zbalansowane, z mineralną końcówką. Polecane jako aperitif, do świeżych serów (103,70 zł).

 
Pośród czerwonych balansowaliśmy pomiędzy szczepami Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

  
Aromatyczny nos, a w ustach, pełen owoc to cechy charakterystyczne dla ‘12 Cono Sur Reserva Especial Merlot. Wino starzone 10 miesięcy w beczce, w tym 70 % beczka, 30%  w stali. Mocno wyczuwalne jagody, pieprz, nuty kawowe.  Długie, przyjemne, z elegancki finiszem.

 
Winem, które zachwyciło i zdobyło uznanie większości uczestników spotkania było Cono Sur Single Vineyard Cabernet Sauvignon z 2012, starzone 12 miesięcy we francuskim dębie. Eksplozja aromatów dojrzałych malin, truskawek, wyczuwalne nuty słodkich przypraw i dębu. Idealnie będzie komponowało się w parze z dziczyzną, czerwonym mięsem, czy też serami typu Cheddar, Gorgonzola.
 
Cena katalogowa tego wina to 103,70-zł i w pełni zasługuje aby je kupić i spróbować w domowym zaciszu. Wino z pojedynczej parceli, które otrzymało złoty medal na światowym konkursie Global Cabernet Sauvignon Masters.

A oto cała oferta Cono Sur dostępna w Wine4You.

’14 NEBLINA SAUVIGNON BLANC Central Valley 33,20 zł,
 
’13 CONO SUR SINGLE VINEYARD SAUVIGNON BLANC Casablanca Valley 103,70 zł,
 
’14 NEBLINA CHARDONNAY Central Valley 33,20 zł,
 
’12 CONO SUR 20 BARRELS CHARDONNAY Casablanca Valley 140,40 zł,
 
’13 LOS GANSOS GEWURZTRAMINER Central Valley 43,90 zł,
 
’13 NEBLINA MERLOT Central Valley 33,20 zł,
 
’12 CONO SUR RESERVA ESPECIAL MERLOT Colchagua Valley 60,60 zł,
 
’13 NEBLINA CABERNET SAUVIGNON Central Valley 33,20 zł,
 
’12 NEBLINA RESERVA CABERNET SAUVIGNON central Valley 38,50 zł,
 
’12 CONO SUR RESERVA ESPECIAL CAB. SAUV. Maipo Valley 60,60 zł,
 
’12 CONO SUR SINGLE VINEYARD CAB. SAUV. Maipo Valley 103,70 zł.
 
Dla naszych czytelników na hasło POWINOWACI otrzymacie 20% rabatu na zakupione wina marki CONO SUR.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz