środa, 27 maja 2015

WINES OF GERMANY W WARSZAWIE, CZYLI RIESLING I INNI...

 
Jak co roku do Warszawy przyjechali niemieccy winiarze prezentujący w Villa Foksal swoje najlepsze wina. Jedni szukają importerów, inni wraz ze swoimi polskimi importerami częstują winem już obecnym w Polsce. Oczywiście w większości winnic i stanowisk króluje Riesling.
Temu szczepowi poświęcone było seminarium, podczas którego poznawaliśmy charakterystyczne cechy tego szczepu, zasięg występowania i tajemnice jego uprawy.... Czy wiecie, że Riesling jest szczepem, który przyjmuje się w bardzo różnych warunkach klimatycznych i glebowych. Jednakże zawsze oddaje swój terroir, ale też zawsze utrzymuje swoje charakterystyczne cechy, jak owocowość, kwasowość i mineralność, która w niektórych przypadkach przeradza się specyficzną nutę benzyny. Najwięcej nasadzeń Rieslinga występuje oczywiście w Niemczech, a regiony gdzie jest najczęściej reprezentowany to Pfalz, Mosel i Rheinhessen.
 
Najbardziej popularny w Niemczech jest Riesling Kabinet lub Riesling Feinherb, w których można wyczuć dużą owocowość i cukier resztkowy. Jednakże Riesling może występować także jako wino wytrawne (Trocken), musujące (Sekt), słodkie (Spaetlese), słodkie z Botrytis Cinerea (Auslese i Beerenauslese), a także jako wino lodowe (Eiswein). Riesling to świetne wino na lato, orzeźwiające i soczyste, pełne owocowego smaku, często o aromatach cytrusów i mineralnych nutach. Pasuje także do polskiej kuchni. Spróbujcie kiedyś z dobrego rieslinga z polską wędzoną rybą lub oscypkiem...
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz