czwartek, 20 sierpnia 2015

VERNACCIA Z KSIĄŻĘCYCH PARCELI...

Dziś zapraszamy do zwiedzenia okolic „Włoskiego Manhattanu”, jak potocznie mówi się o San Gimignano. To tu na jednym z wzgórz pośród 530 hektarów gajów oliwnych, cyprysów, lasów oraz winnic wznosi się przepiękna toskańska posiadłość Villa Cusona, pochodząca z 994 roku, a będąca w posiadaniu książęcej rodziny Strozzi od ponad 600 lat. Częstymi gośćmi w tej książęcej posiadłości bywają Silvio Berlusconi, Tony Blair wraz z rodziną, Władimir Putin, Nicolas Sarkozy (porządek alfabetyczny) oraz ostatnio PoWINOwaci…

Pięknie prezentuje się drzewo genealogiczne rodziny Guiccardini - Strozzi. Znajdziemy tam takie nazwiska jak: Stanisław Kostka Potocki, Winston Churchill, czy też znana na całym świecie Lisa Gherardini del Giocondo - słynna Mona Lisa z obrazu Leonarda Da Vinci.

Dziś, potomkini słynnej Mona Lisy, Księżniczka Natalia Strozzi sprawuje pieczę nad winnicą Guicciardini - Strozzi, w której powstają wspaniałe wina z ponad 20 odmian winogron, przede wszystkim jednak rodzimych szczepów takich jak Vernaccia i Sangiovese.

 
Vernaccia di San Gimignano to jedyne białe wino w regionie. Ta toskańska legenda była już znana od czasów Kosmy Medyceusza i uważana za lekarstwo na ból brzucha oraz mdłości. O Vernaccy pisali również Boccaccio, Dante oraz Michelangelo.
 
Jest to zarazem najstarsza apelacje toskańska dla win białych. Vernaccia już w 1966r, uzyskała prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata, która w 1993 roku została podniesiona do rangi Denominazione di Origine Controllata e Garantita.


Vernaccia di San Gimignano Riserva, powstaje wyłącznie z najlepszych roczników, z selekcjonowanych gron o wysokiej zawartości cukru. Technika zimnej maceracji, starzenie przez 8 miesięcy we francuskich barrique oraz rok w butelce w zabytkowych piwnicach Cusona, daje wino o żółto słomkowym kolorze ze złotymi refleksami. Nos eksploduje aromatami kwiatowymi, wanilii jak również delikatną nutą dębu. Podniebienie harmonijne i miękkie z charakterystycznym gorzkim zakończeniem przypominającym migdały. Wino to idealnie komponować się będzie z przystawkami, zupami rybnymi, owocami morza, grillowanymi rybami oraz białym mięsem i kremowymi serami.
 
W Polsce Vernaccia di San Gimignano 2012 Riserva dostępna jest za niecałe 100 zł na www.winomaniak.pl, i warto nabyć taką butelkę, aby posmakować historii tego miejsca lub odłożyć na później w domowej piwniczce, bo potencjał starzenia tego białego wina to ok. 10 lat.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz