sobota, 12 września 2015

POKAŻ MI SWOJĄ BUTELKĘ, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ... (2)

 


Rodzina Abbona kontynuuje dziś dzieło, w którego stworzeniu znaczącą rolę odegrał Pietro Emilio Abbona, przez niektórych uważany za niekwestionowanego prekursora Barolo. Obecnie, już piąte pokolenie, reprezentowane przez Ernesto i Annę Abbona, kultywuje rodziną tradycję w wytwarzaniu historycznych win. Duży też udział w kreowaniu wizerunku winnicy oraz poszukiwaniu nowych rynków zbytu odgrywa Valentina Abbona, córka Anny i Ernesto.
 
Marchesi di Barolo to obecnie dwie winiarnie zlokalizowane w Barolo. Pierwsza z nich mieści się w centrum Barolo, w zabytkowych budynkach odkupionych wraz z parcelami od Tenuta Pia Opera Barolo w 1929r. Winiarnia ta, choć minęło już prawie 100 lat, zachowała swój zeszłowieczny charakter, a wprowadzone modernizacje remontowe oraz zadaszenie podwórza, zostały dostosowane do obecnych potrzeb funkcjonowania winiarni. Druga z winiarni zlokalizowana jest w odległości niespełna 800 metrów, na skraju miasteczka i przeznaczona jest do przygotowania wina do sprzedaży, poprzez butelkowanie oraz magazynowanie win. Dość ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez Marchesi di Barolo jest podziemny rurociąg łączący obydwie winiarnie, służący do przepompowywania pomiędzy nimi wina. Cały artykuł o Marchesi di Barolo znajdziecie w HISTORIA PEWNEJ BUTELKI (2/3)
 

B A R O L O  1961  R I S E R V A - M A R C H E S I  D I  B A R O L O
  
Niektórzy twierdzą, iż poza 1967r, ten rocznik tak samo jak w Boredeaux był jednym z najlepszych w XX wieku. Część włoskich, winnych portali opisuje ten rocznik, jako ten, który powinien trwać przez kolejną dekadę. Wszystkie wielkie roczniki są wynikiem ciepłego, suchego lata, a przede wszystkim, jesieni. Tak było w przypadku rocznika 1961, z wysokimi temperaturami latem i bez nadmiernych opadów.

"Zbiór winogron rozpoczął się na początku października, co było dość niezwykłe, biorąc pod uwagę pogodę, która panowała przed pięćdziesięcioma laty temu. Stworzyło to wino za wielkiego rocznika, które w chwili obecnej nadal ma znakomite właściwości strukturalne i całkowicie przechodzi próbę czasu".
 
Zbiór winogron odbył się ręcznie. Naturalna fermentacja wraz z maceracją trwała 30 dni. Po fermentacji alkoholowej wino przeszło fermentację malolaktyczną w beczkach z dębu slawońskiego (Botti), w których to starzone było przez okres 3 lat. Następnie wino przelane zostało do szkliwionych, cementowych kadzi, gdzie spędziło kolejne 6 lat. To Barolo zostało zabutelkowane po dziesięciu latach od zbiorów tj. na wiosnę 1971r. Po tą butelkę sięgnięto do piwnicy jeszcze raz w 1995r, zostało ono wtedy poddane kontroli jakości wina, uzupełnione o ewentualny ubytek wina oraz wymieniony został korek.


Barolo Riserva 1961 od Marchesi di Barolo, to dość rzadki egzemplarz i zarazem trudny do kupienia. Poszukując takiego wina na rynku trzeba zwrócić szczególną uwagę na historię danej butelki, przede wszystkim z jakiego źródła pochodzi i w jakich warunkach była przechowywana.

Najbardziej wiarygodnym źródłem jest zakup w winnicy i otrzymanie certyfikatu, który da pewność, iż butelka przechowywana była w odpowiednich warunkach i została sprawdzona przed sprzedażą. Niestety '61 nie jest już dostępny nawet u producenta. Rodzina Abbona pozostawiła sobie kilka butelek (około 25 sztuk) w swojej prywatnej piwniczce i z dumą pokazuje je gościom odwiedzającym winnice.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz