wtorek, 27 października 2015

DEGUSTA ESPANA: CZYM JEST ROBLE?

Na zaproszenie Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce uczestniczyliśmy w warsztatach winnnych prowadzonych przez Julio Cesar Sobrino www.sobrino.pl poświęconych zastosowaniu beczki w winach hiszpańskich poza klasą Crianza i Reserva.
 
 
Od pewnego czasu hiszpańscy winiarze z różnych regionów wytwarzają wina klasy Roble, czyli po polsku, po prostu - dąb, starząc je w nowych beczkach typu bordoskiego (225 l.), zwykle przez 3-4 miesiące, a maksymalnie 6. W apalacjach Rioja oraz Ribera del Duero, gdzie dla nadania winu miana Crianza potrzeba aż 12 miesięcy starzenia w beczce, okres ten dla klasy Roble rozciąga się właśnie aż do tego momentu, chociaż nie jest to nigdzie ustalone. Wino, dzięki przebywaniu w otoczeniu dębiny, nabiera delikatnych nut skórzanych, dymnych, waniliowych lub nawet tytoniowych. Jednakże owoc w nich zawarty nadal jest silny i świeży. Co najważniejsze jednak, beczka pomaga w pozbyciu się nadmiernej kwasowości, uzyskaniu tanin oraz w uzyskaniu potencjału dla dłuższego przechowywania wina. Uważa się, że wino klasy Roble powinno być spożyte w okresie do trzech lat od daty zbiorów, bo wtedy osiąga pełnię i harmonię swoich smaków.
 

W ramach degustacji spróbowaliśmy 5 różnych win z następujacych regionów: Pla de Bages w Katalonii, La Mancha, Castilla i Ribera del Duero. Dla nas najpełniejsze było wino Roble Black Edition Vina Vilao 2013 z Ribera del Duero, które choć młode, miało piękne aromaty śliwki, śmietanki, pieprzu, dymu a nawet kakao. Pierwszy pochodzi z owoców, drugi z fermentacji malolaktycznej, a ostatnie trzy z beczki, która w tym przypadku towarzyszyła winu przez 8 miesięcy. Warto szukać win klasy roble na półkach sklepowych, bo są smaczne i mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. PG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz