niedziela, 4 października 2015

MARCHIA NIEODKRYTA I JEJ WINNE SKARBY...

Marchia (po włosku Marche), położona nad Adriatykiem, na tej samej szerokości geograficznej co Toskania, ma podobny śródziemnomorski klimat i podobny rolniczy charakter z dużą ilością winnic i tradycjami winiarskimi sięgającymi czasów starożytnych.
 
 
Ankona, Pesaro czy Urbino to tylko niektóre historyczne miasta w tym regionie. Marchia doczekała się czterech apelacji DOCG i ok. dziesięciu apelacji DOC. Najpopularniejsze szczepy uprawiane... w tym regionie to Montepulciano, Sangiovese dla win czerwonych oraz Pecorino, Trebbiano i Passerina dla win białych. W ostatni piątek na zaproszenie importera DaWino by Slow Food degustowaliśmy sześć win z tego regionu od organiczengo producenta Fiorano.
 
1. Sangiovese Rosato, wino o ciemno-różowym kolerze, delikatne i mało wyraziste tak w nosie jak i w ustach.
2. Sangiovese, świeże owocowe wino, jędrne i sprężyste o smaku truskawek i czereśni oraz delikatnych aromatach skórzanych.
3. Pecorino Donna Orgilla, wino białe, bogate w aromaty kwiatowe, owocowe, maślane i nomen omen serowe.
 
 
4. Rosso Piceno Terre di Giobbe, 80% Montepulciano i 20% Sangiovese, dojrzewało 12 miesięcy we francuskich beczkach, silne aromaty wiśni i śliwki, do tego aromaty ziołowe i skórzane, taniny wygładzone, usta pełne i soczyste.
5. Ser Balduzio 2009, 100% Montepulciano, 12 miesięcy we francuskiej beczce, w nosie piękne aromaty kawy, karmelu, liści laurowych i cytrusów, w ustach owoc w pełni dojrzały i nadal soczysty.
6. Na koniec mieliśmy szansę sprówbować to samo wino Ser Balduzio z roku 2007, które ponad wymienione wczesniej aromaty, miało nuty stajenne, czekoladowe i pieprzne. Nie spodziewaliśmy się takiego potencjału w szczepie Montepulciano, który znany jest głównie z cienkich winek dobrych do popijania makaronu.
 
Sklep DaWino
Polecamy wina z regionu Marche, mającego potencjał bliski Toskanii, a na dobry początek warto spróbować te dostepne w sklepie przy Rosoła 48d w Warszawie...
 
 

1 komentarz:

  1. Mnnn włoskie wina nie mają sobie równych! Próbowałam będąc we Włoszech kilka win z Marchii i muszę przyznać, że były wspaniałe. :)

    OdpowiedzUsuń