czwartek, 5 listopada 2015

SANTE MARIE DI VIGNONI – TOSKANIA INACZEJ... JUŻ W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ W WARSZAWIE...

 

Podczas naszego ostatniego wyjazdu do Włoch odwiedziliśmy niewielką, rodzinną winnicę Sante Marie di Vignoni, położoną w zjawiskowej Val d’Orcia w okolicy wygasłego wulkanu Monte Amiata. Na kilku hektarach kamienistej gleby Franco i jego córka Priscilla tworzą niesamowite wina, nasycone smakiem i aromatem słonecznej Toskanii.
 
 
Na nasze i Wasze szczęście, win tych będziemy mogli wszyscy skosztować podczas zbliżającego się festiwalu Grand Prix Magazynu Wino. W winnicy powstają głównie wina w oparciu o najważniejszy szczep Toskanii czyli Sangiovese, jednakże z uwagi na dodawane szczepy międzynarodowe, nie wszystkie wina mieszczą się w obowiązujących apelacjach i można je zakwalifikować jako supertoskany, jednak w całkiem dostępnych cenach.

 
Warto więc spróbować tych win podczas nadarzającej się okazji, importerzy zaś mogą rozważyć włączenie ich do swojej oferty. Dodatkowym atutem winnicy Sante Marie di Vignoni jest stała w niej obecność Polki, która pomaga w prowadzeniu winnicy, a ostatnio przetłumaczyła całą stronę na język polski. Podczas naszej wizyty w winnicy próbowaliśmy szeregu win.
 
 
Jednak najbardziej w pamięć zapadły nam:


Adone 2010 DOC Orcia, szczepy Sangiovese i Merlot, wino bardzo ekstraktywne ale niezbyt ciężkie, o aromatach zwierzęcych i jagodowych. Curzo 2010 DOC Orcia, 100% Sangiovese, wino skoncentrowane, o aromatach bardzo dojrzałych owoców, głównie śliwek i truskawek.
 
Quricus 2007 IGT Toscana
 
Sunto 2010, Sangiovese, Merlot, Cabernet, Syrah, wino delikatne, zbalansowane, ziołowe i jagodowe w smaku.
Quircus 2007 IGT Toscana, nazwany na cześć patrona malowniczego miasteczka San Quirico d’Orcia, 50% Sangiovese, 50% Sauvignon, starzone w kadziach stalowych, drewnianych beczkach oraz następnie trzymane w butelkach dla zbalansowania wszystkich smaków, w efekcie powstaje wybitne wino o szlachetnych aromatach śliwek, skóry, porzeczek i ziół.
 
 
Gospodarze polecają swoje wina do dań z dziczyzny, a szczególnie z dzika (wł: cingiale) występującego w dużej ilości w tutejszych lasach. W odwecie dziki przychodzą do winnicy i wyjadają niżej położone, dojrzałe grona, niszcząc niestety przy tym często całe winorośle.
 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz