czwartek, 11 lutego 2016

WINO Z BIEDRONKI DO PIZZY? CZEMU NIE...

Jakie wino podać do pizzy? Niektórzy uważają, że do pizzy tylko piwo, inni – że białe, inni czerwone... Korzystając z nowej oferty win francuskich sprawdziliśmy co będzie pasować najlepiej i do jakiej pizzy.

 
Na pierwszy ogień poszło France Unplugged, czyli Chardonnay 2015, bez beczki, bez udawania czegoś czym nie jest. Radosne i świeże wino o aromatach jabłkowych i zbalansowanej kwasowości świetnie sparowało się lekką klasyczną pizzą prosciutto con funghi i znikło z naszych kieliszków w ekspresowym tempie.
 

Kolejne wino Granbeau, kupaż Chardonnay i Colombard 2015 z regionu Cotes de Gascone jest bardziej owocowe i cytrusowe z wyraźnymi zielonymi nutami. W kieliszku otwiera się oddając nuty limonki i brzoskwini. Świetnie będzie pasować do nieco bardziej tłustej pizzy, z dodatkowym serem lub wyraźniejszą w smaku wędliną, najlepiej posypanej po wyciągnięciu z pieca, świeżą rucolą.

 
Świetnie do pizzy sprawdziło się także czerwone wino Pasquer Desvignes, Beujolais 2014. To lekkie i delikatne francuskie wino o niskiej jednak, jak na Gamay, kwasowości, dało sobie doskonale radę z mocniej doprawioną pizzą z dodatkiem bakłażanów oraz dużą ilością mozzarelli. W tym przypadku brak zdecydowanych smaków w winie był jego atutem, który pozwolił lepiej zaprezentować się samej pizzy.
 

Poza tymi trzema winami, które szczerze polecamy zarówno do pizzy jak i przystawek, próbowaliśmy jeszcze Chateau Capville, Blaye Cotes de Bordeaux 2012. Niestety wino to było mdłe i zupełnie niepijalne. Albo trafiła się nam uszkodzona butelka, albo to wino nadaje się tylko dla osób, które chcą odbyć pokutę po mocno zakrapianym karnawale. Szczerze odradzamy...


 

1 komentarz:

  1. Kiedy miałem okazję poznać tego Pana, uświadomiłem sobie, jak wiele pracy trzeb włożyć w to, aby "wyprodukować" smakowite trunki. Ale klimat w Polsce do tego też mamy dobry, o czym powierdza przykład Pana Mariusza :) - http://www.sebastianczaplinski.pl/komentujemy/mariusz-chryk-i-jego-wina/

    OdpowiedzUsuń