środa, 1 lutego 2017

BIEDRONKA ROZPOCZYNA 2017 HISZPAŃSKIMI WINAMI...

DO BIEDRONKI, GOTOWI, START!

Biedronka odwiedza słoneczną Hiszpanię i proponuje wina z 9 regionów. W nowej ofercie, która dostępna jest od 30.01, znajdują się wina z takich regionów jak Andaluzja, Katalonia, Rioja, Aragonia, Kastylia-Leon, Kastylia-La Mancha, Walencja, Nawarra oraz Galicja.
W styczniowo-lutowej ofercie odnajdziemy kilka etykiet, które oblegały już sklepowe półki w poprzednich rocznikach lecz również znajdziemy kilka nowości. Generalnie oferta ta obfituje w wina czerwone jednakże dopełnieniem jej będzie musująca Cava, białe Albarinio oraz różowe Tempranillo.

"Winiarska Hiszpania może poszczycić się bogatymi tradycjami i bardzo długą historią. Wciąż jednak się zmienia, zaskakując nas nowymi obliczami. Po latach dominacji czerwonego szczepu Tempranillo, coraz większą rolę odgrywają mniej popularne wcześniej odmiany, takie jak Albarino, Airen, Monastrell, Bobal i Mencia. Z drugiej strony hiszpańskie trunki coraz częściej zaliczane są do kanonów światowego winiarstwa.
 • winorośle uprawia się w Hiszpanii już od 3000-4000 r p.n.e.
 • Hiszpania posiada największy areał winnic na świecie - ich łączna powierzchnia przekracza milion hektarów!
 • Hiszpania, wytwarzająca 37 milionow hektolitrow wina rocznie,
 • jest trzecim producentem na świecie, a wyprzedzają ją jedynie Włochy i Francja
 • najważniejszy hiszpański szczep winorośli – Tempranillo – znany jest także pod innymi nazwami, m.in. Tinta del Toro, Tinta del Pais, Tinta Fina, Cencibel czy Ull de llebre
 • Cava – najważniejsze hiszpańskie wino musujące – produkowane jest w kilku regionach, jednak najwięcej pochodzi z Katalonii
 • andaluzyjskie wina Malaga i Sherry należą do najbardziej znanych win na świecie"
Tomasz Kolecki-Majewicz
 
 

4 komentarze:

 1. Dobry komentarz ale nie na temat, bo napisany do jakiejś innej oferty. Tych nowych i ciekawych w 80% po prostu nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałem okazji jeszcze poznać nowej oferty. Znam część etykiet, które w poprzednich rocznikach nie wypadały źle. Jednakże cytując Wojtka Bońkowskiego (Winicjatywa): "Jest to dobra oferta. Wina są solidne, bodaj o żadnym nie mogę powiedzieć, że jest niedobre, choć trochę mi zabrakło prawdziwych odkryć, po które wracałoby się do sklepu.".
   Może jednak warto sięgnąć po kilka pozycji...

   Usuń
 2. Nie odnoszę się do jakości, a do cytowanego komentarza Tomasza Koleckiego. Gdzie w tej ofercie wspominane Airen, Monastrell, Bobal, Mencía?
  W starym liceum nauczyciel oddałby pracę z adnotacją: "piękne, nie na temat, 2".

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie, co to za komentarz bez degustacji win? Żenada

  OdpowiedzUsuń