poniedziałek, 27 lutego 2017

EGZAMIN NA A.S.I. SOMMELIER DIPLOMA 2017!

Szósta edycja międzynarodowego egzaminu na A.S.I Sommelier Diploma odbyła się w dniu dzisiejszym we wszystkich krajach członkowskich A.S.I. Równo o godzinie 10:00, w gościnnych progach Winosfery przy ul. Chłodnej w Warszawie, z tym trudnym zadaniem zmierzyło się czterech naszych sommelierów: Piotr Pietras, Marek Przyborek, Norbert Dudziński i Kamil Wojtasiak.
 

Aby zostać "międzynarodowym, dyplomowanym sommelierem A.S.I." należało odpowiedzieć na kilkadziesiąt trudnych pytań w teście teoretycznym, napisać esej tematyczny, sprostać takim zadaniom praktycznym jak serwis, czy degustacja w ciemno win i mocnych alkoholi. Wszystko oczywiście w języku obcym. Egzamin nie jest prosty, o czym świadczą liczby. W zeszłym roku na całym świecie zdało go jedynie 25 sommelierów. Dotychczas dyplomem sommeliera A.S.I. może pochwalić się 7 Polaków: Tomasz Kolecki, Paweł Demianiuk (obaj zdali w 2013), Andrzej Strzelczyk, Łukasz Głowacki i Maciej Sokołowski (w 2015) oraz Adam Tomczak i Dominik Węsierski (w 2016). Trzymamy kciuki za to byśmy już wkrótce mogli pochwalić się 11 sommelierami rangi międzynarodowej A.S.I.
 
 
"Przystąpiliśmy do egzaminu ASI Diploma w bardzo dobrej atmosferze w gronie bardzo dobrych sommelierów i kolegów. Co sprawiło największe trudności - merytorycznie: mapa Kampanii, profile smakowe kawy z różnych lokacji i nalewka z czeremchy (nie do dostania w UK. Sformułowanie niektórych pytań/tłumaczenie na angielski - nad niektórymi trzeba było się trochę nagłowić albo wspomagać wersją francuską. Bardzo fajne było zadanie parowania czerwonego wina z Douro i bundza"
Marek Przyborek
 
"Egzamin stał na wysokim, międzynarodowym poziomie. Jego formuła ma podobny charakter do sommelierskich mistrzostw. Teoria była trudna i bardzo kompleksowa, nie ograniczała się jedynie do tematu wina. Pytano nas o kawy, herbaty, wody mineralne, jak również piwa, wódki czy whisky. Pisaliśmy też esej dotyczacy profesji sommeliera. Degustacja w ciemno win i destylatów była dosyć klasyczna, podobnie jak serwis i sprzedaż wina. Z racji moich przygotowań na Mistrzostwa Europy, byłem na ten egzamin należycie przygotowany i traktuję go jako jeden z ważniejszych treningów przed majowymi zawodami w Wiedniu"
Piotr Pietras 
 
"Egzamin był wymagający ale tego się spodziewaliśmy. Szczegółowość pytań i ich ilość ledwo pozwalała się zmieścić w przeznaczonych na to 90. minutach. Blind tasting alkoholi mocnych był chyba dla wszystkich najłatwiejszą częścią, wydaje mi się, że opis win też poszedł ok. Generalnie to długi i wymagający test z naszej wiedzy i umiejętności, cieszę się do niego podszedłem."
Norbert Dudziński

 


Stowarzyszenie Sommelierów Polskich powitało także 8 nowych członków rzeczywistych. Do grona najlepszych przystąpili: Łukasz Ostrowski Aleksander Kurkus, Marek Moczydłowski, Robert Borowski, Jerry Jerok Di Gregorio, Mariusz Janczewski, Tomasz Kołodziej, Krzysztof Sekuła.

Gratulujemy…

1 komentarz:

  1. Czy ktoś z Was robił szkolenie BHP w Krakowie u nich - https://www.tarbonus.pl/oddzial-szkoleniowy-krakow/
    Czy w ogóle jest sens kombinować, czy szukać jak najbliżej? Zależy nam na jakości.

    OdpowiedzUsuń