wtorek, 21 listopada 2017

JESIENNE KLIMATY Z BIEDRONKĄ – PORTUGALIA - F’OZ W DWÓCH ODSŁONACH…

 
Jesienna oferta Biedronki ukazała się w portugalskim klimacie, gdzie prócz nowych win pojawiły się również dobrze już znane etykiety w nowych rocznikach. Mieliśmy okazję sięgnąć już po Monte da Ravasqueira, a tym razem spróbowaliśmy etykiet butelkowanych przez Falua Sociedade de Vinhos S.A., jedną ze spółek, wchodzącą w skład João Portugal Ramos o wdzięcznych nazwach F’OZ DAO 2015 oraz F’OZ DOURO 2016, które w języku portugalskim mają oznaczać „ujście” rzek. Jak głosi informacja na kontretykiecie jest to hołd dla rzek przepływających przez najbardziej prestiżowe regiony winiarskie w Portugalii.
 
 
F’OZ DAO 2015 (15,99zł) powstało z kupażu trzech szczepów Touriga Nacional, Alfrocheiro oraz Jaen, które dały wino o charakterze kompotu owocowego. Nos spotka się z czerwonymi leśnymi owocami przeplatanymi śliwką oraz delikatnie wypukłym alkoholem. W ustach dość strukturalne, równie owocowe i zarazem przyprawowe, jednakże owoc ten jest dość mocno przykryty dużą kwasowością. Wino to nada się do czerwonych mięs oraz dań na bazie sosu pomidorowego.
 
 

F’OZ DOURO 2016 (14,99zł) o niesklasyfikowanych na kontretykiecie szczepach jest winem o złożonych aromatach czarnych i czerwonych owoców z przewagą wiśni oraz przenikającej delikatnej wanilii. Usta bardziej złożone niż w przypadku etykiety z Dao. Przyjemna równowaga w owocu połączona z nienarzucającą się kwasowością. Wszystko wykończone długotrwałym finiszem w którym daje się we znaki nuta goryczy.

Z dwóch przedstawionych etykiet postawiłbym chyba na Douro, które za sprawą swej kompleksowości może wydawać się lepszą propozycją na obecną, chłodną jesień

1 komentarz: