poniedziałek, 7 maja 2018

QUINTESENCJA MOZELSKIEGO WINA…

Pierwsze winnice nad Mozelą powstały jeszcze za czasów rzymskich ponad 2000 lat temu. Przez wieki region ten słynął ze swoich szlachetnych delikatnych w smaku białych win. Na ten złożyła się  ciężka praca wielu pokoleń winiarzy oraz bardzo korzystny mikroklimat i terroir tego regionu.Winnice usadowione się w większości na stromych południowych zboczach położonych nad płynącą charakterystycznymi zakolami rzeką Mozelą, która dała nazwę całemu regionowi oraz nad jej dopływami, rzekami Ruwer i Saara. W samym sercu tego genialnego regionu winiarskiego znajduje się winnica Weingut Quint prowadzona z powodzeniem od 300 lat przez jedną rodzinę Quintów, której credo pozostaje od pokoleń niezmienne; jakość wina zaczyna się w winnicy. Dlatego wszelkie prace w winnicy oraz same zbiory przeprowadzane są ręcznie, a do jakości zbieranych gron Tomas i Constantin prowadzący obecnie rodzinną winnicę przywiązują wielka wagę.
 
Na 7 hektarach winnicy o podłożu składającym się głównie z łupków powstają przede wszystkim wina białe: Riesling, Weissburgunder, Grauburgunder, Rivaner, Chardonnay, Kerner i Sauvignon Blanc oraz 4 czerwone Spätburgunder, Merlot, Dornfelder i Cabernet Mitos. 2 lata temu wina zostały zaprezentowane podczas VII Festiwalu Win Niemieckich w Warszawie i od tego czasu znajdują się w ofercie ich wyłącznego importera @przyjacielenawinie.eu
 

Kilka dni temu otrzymaliśmy od tego importera próbki nowych roczników i z przyjemnością musimy stwierdzić, że można je określić jako ikony mozelskiego stylu. Jednocześnie są to wina bardzo nowoczesne w swoim wyrazie, czyste, owocowe i lekko mineralne, co bez wątpienia jest zasługą charakterystycznej łupkowej gleby.
 
 
Rivaner Classic 2016 – 42 zł
Wino o bogatych aromatach owoców egzotycznych i kwiatów drzewek owocowych. W ustach delikatna kwasowość oraz wybujała owocowość nasuwającą na myśl ananasa w śmietanie z lekką nutą ziołową na finiszu. Classic na etykiecie mówi nam, że wino jest półwytrawne ale nie jest to jego wada ale zaleta wpisująca się zresztą w tradycję mozelskiego wina. To świetne wino tarasowe może być podawane solo lub owocami sezonowymi jak truskawki czy morele...
 

Weissburgunder Trocken 2016 – 52 zł
Eleganckie, smukłe i czyste wino o nutach białej brzoskwini, jabłka i zielonej herbaty oraz mineralności charakterystycznej dla dewońskiego łupka, na którym osadzone są uprawy tego szczepu. To wino będzie doskonale współgrać z delikatną rybą z grilla lub z pieca.


Riesling Trocken 2016 – 42 zł
Jeszcze młody Riesling ale już pełen głębokiej mineralności. Wysoka kwasowość jest cechą charakterystyczną tego szczepu, jednak tutaj udało się ją okiełznać bogatym owocem na który składają się głównie cytrusy, ananas i grejpfrut. Dzięki tej kombinacji powstało mocno zbudowane ale jednocześnie sprężyste i gładkie wino, które zadowoli nie tylko koneserów Rieslinga ale także mniej wyrobionych miłośników wina.
 
 
Riesling Spaetlese 2015 – 55 zł
Półsłodki Riesling powstały z wybranych gron zbieranych później niż w przypadku pozostałych win charakteryzuje się bardzo mocną koncentracją smaku. Wyczuwalne są owoce egzotyczne, ale także owoce podsuszane i bakalie. Dzięki dużej zawartości cukru wino może być podawane do deseru albo nawet jako deser sam w sobie. Zawarta w winie słodycz jednak nie przytłacza, a wino nadal jest świeże i rześkie.

Wszystkie opisane wina oraz kilka innych pozycji z winnicy Weingut Quint jest dostępnych w sprzedaży wysyłkowej sklepu internetowego działającego w Czechach pod nazwą www.przyjacielenawinie.eu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz