poniedziałek, 7 maja 2018

QUINTESENCJA MOZELSKIEGO WINA…

Pierwsze winnice nad Mozelą powstały jeszcze za czasów rzymskich ponad 2000 lat temu. Przez wieki region ten słynął ze swoich szlachetnych delikatnych w smaku białych win. Na ten złożyła się  ciężka praca wielu pokoleń winiarzy oraz bardzo korzystny mikroklimat i terroir tego regionu.Winnice usadowione się w większości na stromych południowych zboczach położonych nad płynącą charakterystycznymi zakolami rzeką Mozelą, która dała nazwę całemu regionowi oraz nad jej dopływami, rzekami Ruwer i Saara. W samym sercu tego genialnego regionu winiarskiego znajduje się winnica Weingut Quint prowadzona z powodzeniem od 300 lat przez jedną rodzinę Quintów, której credo pozostaje od pokoleń niezmienne; jakość wina zaczyna się w winnicy. Dlatego wszelkie prace w winnicy oraz same zbiory przeprowadzane są ręcznie, a do jakości zbieranych gron Tomas i Constantin prowadzący obecnie rodzinną winnicę przywiązują wielka wagę.
 
Na 7 hektarach winnicy o podłożu składającym się głównie z łupków powstają przede wszystkim wina białe: Riesling, Weissburgunder, Grauburgunder, Rivaner, Chardonnay, Kerner i Sauvignon Blanc oraz 4 czerwone Spätburgunder, Merlot, Dornfelder i Cabernet Mitos. 2 lata temu wina zostały zaprezentowane podczas VII Festiwalu Win Niemieckich w Warszawie i od tego czasu znajdują się w ofercie ich wyłącznego importera @przyjacielenawinie.eu
 

Kilka dni temu otrzymaliśmy od tego importera próbki nowych roczników i z przyjemnością musimy stwierdzić, że można je określić jako ikony mozelskiego stylu. Jednocześnie są to wina bardzo nowoczesne w swoim wyrazie, czyste, owocowe i lekko mineralne, co bez wątpienia jest zasługą charakterystycznej łupkowej gleby.
 
 
Rivaner Classic 2016 – 42 zł
Wino o bogatych aromatach owoców egzotycznych i kwiatów drzewek owocowych. W ustach delikatna kwasowość oraz wybujała owocowość nasuwającą na myśl ananasa w śmietanie z lekką nutą ziołową na finiszu. Classic na etykiecie mówi nam, że wino jest półwytrawne ale nie jest to jego wada ale zaleta wpisująca się zresztą w tradycję mozelskiego wina. To świetne wino tarasowe może być podawane solo lub owocami sezonowymi jak truskawki czy morele...
 

Weissburgunder Trocken 2016 – 52 zł
Eleganckie, smukłe i czyste wino o nutach białej brzoskwini, jabłka i zielonej herbaty oraz mineralności charakterystycznej dla dewońskiego łupka, na którym osadzone są uprawy tego szczepu. To wino będzie doskonale współgrać z delikatną rybą z grilla lub z pieca.


Riesling Trocken 2016 – 42 zł
Jeszcze młody Riesling ale już pełen głębokiej mineralności. Wysoka kwasowość jest cechą charakterystyczną tego szczepu, jednak tutaj udało się ją okiełznać bogatym owocem na który składają się głównie cytrusy, ananas i grejpfrut. Dzięki tej kombinacji powstało mocno zbudowane ale jednocześnie sprężyste i gładkie wino, które zadowoli nie tylko koneserów Rieslinga ale także mniej wyrobionych miłośników wina.
 
 
Riesling Spaetlese 2015 – 55 zł
Półsłodki Riesling powstały z wybranych gron zbieranych później niż w przypadku pozostałych win charakteryzuje się bardzo mocną koncentracją smaku. Wyczuwalne są owoce egzotyczne, ale także owoce podsuszane i bakalie. Dzięki dużej zawartości cukru wino może być podawane do deseru albo nawet jako deser sam w sobie. Zawarta w winie słodycz jednak nie przytłacza, a wino nadal jest świeże i rześkie.

Wszystkie opisane wina oraz kilka innych pozycji z winnicy Weingut Quint jest dostępnych w sprzedaży wysyłkowej sklepu internetowego działającego w Czechach pod nazwą www.przyjacielenawinie.eu

1 komentarz:

  1. The playing cards price you nothing, whereas the rewards can be priceless. 토토사이트 The sonic strategy is at one with an general ethos that Schüll terms "smoothing the experience", a holistic mantra operating by way of the casino expertise. "From structure to atmosphere to machine hardware and ergonomics, to the colors and buttons after which down into the sport and the actual maths," she says, "all of it's within the service of maintaining the flow." The normal method of acquiring this further cowl is by putting a coin right into a slot machine with a time-stamping system inside. But as the “pseudo” within the name suggests, the numbers aren't actually random.

    OdpowiedzUsuń