wtorek, 8 maja 2018

WINNE WTORKI – RIESLING 2017 (SREBRNA GÓRA)…

Dziś w winnych wtorkach tematem przewodnim jest Riesling. Co prawda od wczoraj ruszyła ogólnopolska akcja Riesling Weeks promująca niemieckie Rieslingi, ale zanim przeniesiemy się do świata niemieckich win sprawdźmy jak prezentuje się nasz rodzimy Riesling z Srebrnej Góry.


Wina z winnicy Srebrna Góra mieliśmy okazję poznać za sprawą Lidla, który pod własną marką „Polka” sprzedawał przez dwa sezony wina z tej winnicy. Był to bardzo ciekawy projekt prezentujący klientom polskie wina. Były one świeże, lekkie i łatwo pijalne. Miały się podobać odbiorcom i się podobały – taki był cel. Tym razem jednak dane mi jest spróbować skrywającego się pod bardzo elegancką etykietą Rieslinga 2017 Srebrna Góra.

(Źródło: Srebrna Góra)

Winnica Srebrna Góra zlokalizowana jest w Krakowie, a posiadając łącznie 28 hektarów jest jedną z dwóch największych winnic w Polsce. Choć początek istnienia winnicy datuje się na rok 2008 to jest to zarazem wspaniałe nawiązanie do tradycji krakowskich upraw winorośli oraz wytwarzania win. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na srebrnej Górze należą: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc.
 
Wywołany do udziału w winnych wtorkach postanowiłem przyjąć zaproszenie i zaprezentować to wino. A jeżeli jest to jeszcze okres na szparagi to nie widzę lepszego połączenia jak z zielonymi szparagi smażonymi na maśle z szalotką oraz sosem holenderskim i jajkiem sadzonym.

To jeden z lepszych jak nie najlepszy z polskich Rieslingów jaki miałem okazję degustować. Bogate aromaty zielonego jabłka, gruszki, brzoskwini oraz owoców cytrusowych wraz z bijącą z kieliszka świeżością zapowiadają bardzo udane wino. W ustach równie owocowe z wyrazistą kwasowością nadającą winu werwy, żywiołowości i świeżości. Można rzec jedno, to naprawdę udane polskie wino po które warto sięgać przy owocach morza, drobiu, sałatkach oraz oczywiście szparagach na które właśnie nadszedł sezon. A jeżeli będą to szparagi smażone na maśle z sosem holenderskim to warto wydać niespełna 60 złotych i zrobić sobie prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Odwiedzając Kraków koniecznie zawitajcie na kieliszek wspaniałego Rieslinga do Winnicy Srebrna Góra.


 (Źródło: Tomasz Wełna)
 
W winnych wtorkach o Rieslingu napisali również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz