poniedziałek, 6 sierpnia 2018

DACIA I THRACIA W LIDL POLSKA…Nie zmieniliśmy tematu naszego bloga na motoryzacyjny, chociaż nieraz już było blisko. Tym razem chcemy się skupić na winach z Rumunii i Bułgarii, które właśnie weszły szturmem na lidlowe półki i mamy nadzieję, że szybko z nich nie zejdą. Dacia i Thracia to nazwy rzymskich prowincji odpowiadających geograficznie dzisiejszej Bułgarii i Rumunii. Kilkusetletnie panowanie Rzymu nad swoimi dalekimi prowincjami odcisnęło na nich śródziemnomorskie i winne piętno.

Ponad 30 zdegustowanych pozycji daje pewne pojęcie o winiarstwie tych dwóch krajów. I trzeba przyznać, że to pojęcie jest bardzo pozytywne. Wśród degustowanych win nie było ani jednej wpadki i ani jednej Sophi. Kilka etykiet było słabszych, ale większość naprawdę bardzo smaczna...

Lidl Polska

Już od 20 złotych można teraz dostać w Lidu bułgarskie przyjemne białe wino na aperitif – Chardonnay „Zitara Vineyard” 2017 Bułgaria – lekkie, odświeżające o aromatach jabłka i białych owoców.

Lidl Polska

Lub także bułgarskie czerwone wino do delikatnych przekąsek, Pinot Noir – Merlot „Quantum” 2016 Bułgaria – delikatnie owocowe, leśne o odpowiednich taninach i balansie kwasowości.

Lidl Polska

Za 30 złotych z proponujemy białe delikatne i aromatyczne Promessa White (kupaż szczepów lokalnych i międzynarodowych) 2017 z Rumunii. Najlepsze będzie mocno schodzone, otwarte w upalny dzień w gronie przyjaciół i podawane z owocami.

Lidl Polska

Do mięsa z grilla lub wędlin proponujemy czerwone Mavrud Reserve Seria „A” 2014 z Bułgarii o aromatach kwiatów, truskawek i delikatnej kwasowości. Mavrud to charakterystyczny dla Bułgarii rodzaj winorośli, z którego zwykle wychodzą wina grube i trochę niezgrabne, ale to jest naprawdę udaną interpretacją tego szczepu.

Lidl Polska

Za 35 złotych polecamy klasyczne (w wersji francuskiej) Sauvignon Blanc „Via Coltul Pietrei” 2016 Ville Metamorphosis, Rumunia – agrestowe i „crispy” jak to mówią na Wyspach z doskonale zbalansowaną końcówką. Świetnie będzie pasować do owoców morza i delikatnych ryb.

Lidl Polska

Rumuński Syrah w tej samej cenie z tej samej winnicy, Ville Metamorphosis, to lekko dymne, różane i trochę dzikie wino. Ale w swej dzikości i pewnym nieokiełznaniu bardzo przekonujące.

Lidl Polska

Bardzo dobrze wypadły także wszystkie degustowane wina różowe, które swym kolorem powinny nam uprzyjemnić lato w mieście. Szczególnie polecamy Rose 2017 Varna Vinery, Bułgaria, różowe wino uzyskane z gron Sangiovese. Jak widać wpływ Rzymu na ziemie Dacii i Thracii jest nadal żywy i dla dobra winiarstwa niech już tak pozostanie.


Wina w wyższych cenach nie zdobyły naszego uznania. Najczęściej miały zbyt dużo beczki i były zbyt ciężkie, szczególnie bieżące na gorące sierpniowe dni i noce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz